Sklep na Allegro czy własny sklep internetowy — co się bardziej opłaca?
Chcesz zacząć sprzedawać w internecie? Zastanawiasz się, czy warto założyć własny sklep internetowy? A może lepiej wystartować ze sklepem na Allegro? W dzisiejszym artykule omówimy zalety i wady obu rozwiązań.
Jak założyć sklep na Allegro
Początki Allegro, to aukcje wystawiane głównie przez osoby prywatne. Rosnąca popularność platformy sprawiła jednak, że na Allegro zaczęły sprzedawać duże i znane marki z różnych branż. Co więcej, dla wielu przedsiębiorców to właśnie ten portal stał się początkiem przygody z e-commerce. Jak właściwie działa sklep na Allegro?
Pierwszy krok to oczywiście założenie konta firmowego na Allegro. W tym miejscu należy wypełnić podstawowe dane, takie jak: nazwa, adres, e—mail, NIP i REGON.
Na podany adres e-mail przyjdzie link aktywacyjny.
Ostatni etap to przelanie symbolicznej kwoty (1,10 zł), w celu potwierdzenia prawdziwości podanych informacji.
Czasem zdarza się, że Allegro prosi również o przesłanie dokumentów, związanych z prowadzoną działalnością. Na szczęście, takie sytuacje zdarzają się sporadycznie.
Sklep na Allegro — czy się opłaca
Sklep na Allegro ma wiele zalet. Bez wątpienia tą najważniejszą jest brak kosztów związanych ze stworzeniem sklepu, hostingiem itd. Kolejny plus (szczególnie dla Twoich potencjalnych klientów) to bogaty wybór, jeśli chodzi o formę dostawy. Co, więcej, sprzedając na Allegro, nie trzeba martwić o widoczność w internecie, bo dzięki Allegro masz dostęp do tysięcy potencjalnych klientów. Brzmi jak bajka, prawda? A gdzie w tym wszystkim haczyk? Jest ich nawet kilka. Na Allegro, tak jak nigdzie indziej, konkuruje się ceną. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Klient chce tutaj kupić taniej niż w sklepie internetowym lub stacjonarnym. Jeśli zatem Twoje produkty nie należą do najtańszych, możesz przegrać z konkurencją. Nawet jeśli wygrywasz pod względem jakości. Co więcej, duża liczba ofert powoduje, że na Allegro trudniej zbudować własną markę i zdobyć grono wiernych klientów. Należy również pamiętać, że prowadzenie sklepu na Allegro wiąże się z opłatami. Jakimi? Główny koszt to prowizja, zarówno za wystawienie danego przedmiotu, jak i od sprzedaży, a jeśli zdecydujesz się na płatną promocję będziesz musiał doliczyć również koszty reklamy.W przypadku wzbogacania oferty, opłaty te będą coraz większe. Jeśli natomiast zdecydujesz się na własny sklep internetowy ten problem zniknie.
Sklep na Allegro — dla kogo
Sklep na Allegro to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą przetestować swój pomysł na biznes. To, czy dany produkt “chwyci”. Dopóki nie masz pewności nie warto inwestować w profesjonalny sklep internetowy, taki za kilka czy kilkadziesiąt tysięcy. Z tego powodu sklep na Allegro to idealna alternatywa, np. dla rozwiązań abonamentowych typu Saas. Kiedy już przekonasz się, że Twój pomysł jest opłacalny, postaw własny e-sklep. Dlaczego warto? Po pierwsze — jesteś jego właścicielem. Oferta lub całe konto na Allegro mogą zostać usunięte, np. z powodu jej niezgodności z regulaminem. Ponadto, sprzedając wyłącznie na Allegro masz ograniczone możliwości promocji. W dużej mierze odpada organiczny ruch z Google’a, a płatne rozwiązania takie jak kampania Google Ads czy kampania na Facebooku nie wchodzą w grę albo są mocno ograniczone. Jeśli zatem myślisz o e-commerce w dłużej perspektywie, postaw własny sklep internetowy. Nie wyklucza to oczywiście sprzedaży na Allegro. Wiele systemów e-commerce, w tym PrestaShop, umożliwia bowiem integrację z Allegro. W jaki sposób warto to rozegrać? Pierwszy zakup może odbyć się na Allegro. By zachęcić klienta do kolejnych zakupów już w Twoim e-sklepie, możesz zaoferować rabat lub darmową wysyłkę.
Integracja z Allegro — moduły PrestaShop
Z naszego doświadczenia wynika, że najlepszym modułem do integracji PrestaShop z Allegro, jest ten od X13. Jeśli należysz do jednej z grup na Facebooku, dotyczącej PrestaShop, przekonasz się, że nie jesteśmy osamotnieni w tej opinii. Moduł ten, w przystępnej cenie, wiele przydatnych funkcji, takich jak:
- pobieranie danych bezpośrednio ze sklepu (zdjęć, ceny, opisu)
- edycję
- działania zbiorcze (wystawianie wielu przedmiotów jednocześnie, masową edycję)
- zautomatyzowane mapowanie kategorii
- dodanie zamówienia do sklepu
- import płatności z Allegro
- import danych po zakupach.
Zobacz również: Ile kosztuje założenie sklepu na PrestaShop