Open Source vs. SaaS – porównanie

Jeśli czytasz ten artykuł to znaczy, że prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie, gdzie założyć sklep internetowy. Co wybrać - oprogramowanie typu Open Source czy SaaS? Przed podjęciem decyzji, warto sprawdzić, czym różnią się oba systemy. Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Open Source czy SaaS co wybrać

Co to jest SaaS

SaaS to skrót od angielskich słów Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa. Model SaaS to swego rodzaju “wynajęcie” oprogramowania do prowadzenia e-sklepu. Opłata za prowadzenie sklepu ma charakter miesięcznego abonamentu, który jest ustalany przez administratora konkretnego oprogramowania.

Co to jest Open Source

Pojęcie Open Source możemy przetłumaczyć jako wolne oprogramowanie lub dosłownie, jako oprogramowanie otwarte. Taka nazwa doskonale oddaje jego istotę. Chodzi bowiem o to, że każdy użytkownik Open Source ma dostęp do kodu źródłowego i może go dowolnie modyfikować.  Co więcej, Open Source jest darmowy.

Open Source czy SaaS – porównanie

Koszty

Powszechnie uważa się, że Open Source jest darmowy tylko teoretycznie. A wprowadzanie wszelkich zmian wymaga wsparcia programisty lub zakupu dodatkowych modułów. Twórcy SaaS zapewniają natomiast, że jedyną opłatą będzie comiesięczny abonament. Czy tak jest w istocie? Prawda jest taka, że abonament umożliwia wyłącznie korzystanie z systemu. A co jeśli chcesz wdrożyć nowe funkcje albo wprowadzić zmiany graficzne? Wówczas musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Oznacza to, że w przypadku SaaS musisz płacić abonament za to, co w przypadku Open Source jest darmowe, czyli za oprogramowanie. Jak widać, w przypadku systemu SaaS koszt jest podwójny. Jeśli chodzi o Open Source za konkretny moduł płacisz raz, bowiem odpada comiesięczna opłata za korzystanie z systemu.

Elastyczność

Wybór Open Source daje Ci niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o wprowadzanie różnego rodzaju zmian, od graficznych, po funkcjonalne. Warto wiedzieć, że w przypadku Open Source stajesz się właścicielem kodu. Dzięki temu możesz nieustannie rozwijać swój sklep – samodzielnie lub korzystając z pomocy specjalistów. Co ważne – nie jesteś uzależniony od jednego dostawcy. Do wyboru masz setki freelancerów, a także certyfikowane agencje. Jeśli chodzi o SaaS sprawa jest bardziej skomplikowana. Warto wiedzieć, że system ten nie może być dowolnie modyfikowany, ponieważ obsługuje również inne sklepy. Z tego powodu musi być do pewnego stopnia zestandaryzowany. Dodatkowo należy pamiętać, że wszelkie prace w sklepie udostępnionym w systemie SaaS mogą być przeprowadzane przez jedną firmę – właściciela oprogramowania.To dość duże ograniczenie, które sprawia, że będziesz musiał godzić się na rozwiązania i koszty narzucone przez dostawcę.

Zmiana systemu

Rozwój jest wpisany w każdy biznes. Może zatem zdarzyć się tak, że obecny system z czasem przestanie odpowiadać Twoim wymaganiom i potrzebom. Musisz zatem liczyć się z tym, że w przyszłości konieczna będzie zmiana oprogramowania. Kluczową kwestią w takiej sytuacji jest możliwość przeniesienia danych, które gromadziłeś przez lata swojej działalności, m. in. tych dotyczących klientów, zamówień, a także statystyk sprzedaży. Ich utrata oznaczałaby, że na nowym systemie będziesz musiał zaczynać praktycznie od zera. W przypadku Open Source nie ma takiego problemu. Jesteś właścicielem systemu, więc masz bezpośredni dostęp do bazy danych. Co pozwoli Ci wydobyć i przenieść praktycznie wszystkie dane do nowego systemu.

Bezpieczeństwo danych

Im dłużej Twój sklep funkcjonuje, tym więcej istotnych danych zbierasz i przechowujesz w bazie danych. Z czasem stają się one cennym orężem w walce o klienta – historia zmian cen produktów, statystyki sprzedaży podpowiadające, które z naszych akcji promocyjnych odniosły skutek a które nie, a także dane Twoich klientów. Wszystko to jest wartością dodaną Twojego biznesu i pomoże Ci w zmaganiach z konkurencją. Jako że są to niezmiernie ważne dane, trzeba dbać, żeby nie dostały się w niepowołane ręce. W przypadku Open Source masz bezpośredni wpływ na to, kto ma dostęp do tychże informacji, ponieważ tylko Ty masz dostęp do bazy i możesz zdecydować, kto poza Tobą będzie miał do niej wgląd. W przypadku SaaS nie jest to takie prostezgromadzone informacje są przechowywane na serwera innej firmy i nie masz fizycznej możliwości zabezpieczenia ich przed osobami niepowołanymi. Oczywiście firmy świadczące usługi w formie SaaS dbają o bezpieczeństwo danych swoich klientów, jednak faktem jest, że nie mamy kontroli nad tym, kto i w jakim zakresie ma dostęp do naszych danych.

    Zapisz się do naszej Poradni PrestaShop

    Co tydzień dawka solidnej wiedzy o marketingu, e-commerce i PrestaShop.

    Szybkość uruchomienia sklepu

    Jeśli chodzi o szybkość uruchomienia sklepu, niewątpliwie wygrywa SaaS. Jedyne co musisz zrobić, to umieścić niezbędne informacje na temat firmy i możesz zacząć sprzedawać. W przypadku Open Source należy liczyć się z tym, że będziesz musiał poświęcić więcej czasu, a także skorzystać ze wsparcia specjalistów. W takiej sytuacji, dłuższy czas wdrożenia wynika najczęściej z konieczności omówienia szczegółów. Nie oznacza to jednak, że w przypadku Open Source jesteś skazany na długie oczekiwanie. Na rynku istnieją bowiem oferty, dzięki którym uruchomisz własny sklep niemal natychmiast. Takim przykładem jest chociażby OVH. Wybierając ten hosting, możesz uruchomić serwer z gotowym PrestaShopem (w podstawowej wersji). Także u nas można postawić sklep oparty na PrestaShop w krótkim czasie – dzięki rozwiązaniu pakietów godzin. Pamiętaj również , że kiedy stawiasz sklep internetowy zawsze musisz brać pod uwagę, że będzie on ewoluował. A to oznacza, że wprowadzanie modyfikacji, z czasem, stanie się niezbędne. Chociażby ze względu na zmieniające się potrzeby klientów oraz trendy w branży e-commerce. I tutaj sytuacja wygląda inaczej. Jeśli zdecydujesz się na SaaS, to będziesz zmuszony dostosować się do harmonogramu prac jednej firmy. Biorąc pod uwagę, że mają oni setki klientów, czas oczekiwania na wdrożenie spersonalizowanej funkcji może być bardzo długi (co zresztą znajduje odzwierciedlenie w komentarzach na forach i grupach facebookowych dotyczących wiodących dostawców oprogramowania e-commerce w formie SaaS). Przewagą Open Source jest to, że jeśli zależy Ci na czasie masz dużo większe możliwości znalezienia wykonawcy, który może przystąpić do pracy od zaraz.

    Open Source czy SaaS – gdzie otworzyć sklep internetowy

    Oczywistą kwestią jest to, że oprogramowanie idealne nie istnieje. SaaS jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które po prostu chcą zacząć sprzedaż w najprostszy z możliwych sposobów, bez indywidualnych rozwiązań funkcjonalnych oraz graficznych. Takie podejście w dłuższej perspektywie może jednak negatywnie odbić się na sprzedaży i sprawić, że pozostaniesz daleko w tyle za swoją konkurencją. Open Source to oprogramowanie dla osób, które wiążą z branżą e-commerce swoją przyszłość i stawiają na rozwój własnego sklepu internetowego.

    Open Source a SaaS porównanie

    __________________

     Chcesz otworzyć sklep szyty na miarę potrzeb Twoich klinów? Otwórz go z nami.  Dowiedź się więcej.

    Poczytaj też