Sklep PrestaShop – wady i zalety

Zastanawiasz się nad wyborem platformy do stworzenia sklepu internetowego? Rozważasz PrestaShop? W tym artykule zaprezentujemy pokrótce jego zalety i wady.

obrazek ilustracyjny do artykułu na temat wad i zalet prestashop

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem platformy do stworzenia sklepu internetowego lub nad przeniesieniem swojego sklepu na nową platformę, to na pewno jedną z opcji do wyboru będzie PrestaShop, chociażby z tego powodu, że jest to jeden z najbardziej popularnych programów do prowadzenia e-handlu na rynku. Więcej niż 250 000 sklepów w ponad 190 krajach działa na tej platformie: liczby te mówią same za siebie. Czy będzie on jednak najbardziej optymalnym oprogramowaniem dla Waszych potrzeb biznesowych? Na to pytanie odpowiedzieć pozwoli spojrzenie wady i zalety PrestaShop.

Jakie są zatem zalety PrestaShop?

Administracja, funkcjonalności, rozwój

Jest to oprogramowanie open source, a więc takie, które jest tworzone przez społeczność programistów i w związku z tym dostępne jest za darmo – nie trzeba płacić za licencję. Paczkę instalacyjną możemy pobrać z oficjalnej strony PrestaShop, a następnie samodzielnie zainstalować ją na serwerze (instrukcje o tym, jak to zrobić dostępne są na przykład tutaj). To już na starcie daje nam sporą swobodę działania. Do PrestaShop zostało napisanych bardzo wiele modułów rozszerzających podstawowe funkcjonalności sklepu; wiele z nich dostępnych jest również za darmo. Jednocześnie sklep po zainstalowaniu posiada wszystkie niezbędne funkcjonalności potrzebne do prowadzenia sprzedaży, toteż sprzedawać można zacząć właściwie natychmiast (wypadałoby jedynie wprowadzić produkty i skonfigurować metody wysyłki i płatności). Łączna suma funkcji przekracza 310 i cały czas pojawiają się nowe. Dzięki temu, że PrestaShop jest ciągle rozwijany i udoskonalany przez naprawdę wielu developerów na całym świecie ewentualne błędy eliminowane są bardzo szybko.

PrestaShop posiada łatwy w obsłudze i intuicyjny panel administracyjny, co sprawia, że codzienne zarządzanie sklepem nie dostarcza problemów nawet początkującym sprzedawcom. Jednocześnie jest on na tyle rozbudowany, że daje bardzo duże możliwości rozwoju sklepu. Rozwijać zresztą można z łatwością również sam panel dostosowując go do indywidualnych preferencji.

PrestaShop posiada ponad 70 dostępnych tłumaczeń, co umożliwia prowadzenie sprzedaży na niemal całym świecie. Do tego dochodzi ponad 110 integracji z oficjalnymi partnerami, którzy są liderami swoich branż. Są wśród nich Paypal, TNT, czy eBay. Dzięki temu sprzedaż swoich towarów na inne rynki jest o wiele łatwiejsze.

Każdy świeżo zainstalowany PrestaShop zawiera w sobie rozwinięte narzędzie do prowadzenia działań marketingowych, umożliwiające zarządzanie szeroko zakrojonymi akcjami promocyjnymi, jak np. rozpowszechnianie kodów rabatowych ułatwiających sprzedaż i reklamę, oraz dotarcie z ofertą do bardzo wąskiej i określonej grupy klientów. Stwarza to dla właściciela sklepu okazję do samodzielnego prowadzenia kampanii i w efekcie prowadzi do niezależności i oszczędności.

Szerokie przeznaczenie

PrestaShop świetnie nadaje się zarówno dla sklepów średniej wielkości jak i dla rozbudowanych platform sprzedażowych – multistore. Posłużę się przykładem takiej rozbudowanej platformy, którą stworzyliśmy dla jednego z naszych klientów. Naszym zadaniem było zbudowanie platformy online i postawienie sklepów internetowych dla każdego z ponad 370 stacjonarnych warsztatów i punktów sprzedaży części samochodowych jednej ze znanych marek. Całość jest zarządzana z centralnego panelu administracyjnego. PrestaShop świetnie poradził sobie również i z tym zadaniem. Zatem jeśli chcemy rozwijać swój sklep niekoniecznie musimy inwestować w bardzo skomplikowane, dedykowane platformy, a tym samym ponosić dużych kosztów.


Jeśli chcesz stworzyć skuteczny sklep internetowydaj nam znać! Oferujemy Ci fachową pomoc platynowej agencji PrestaShop!

Wady PrestaShop

Nie tyle wadą, co raczej trudnością mogą być problemy przy samodzielnej instalacji sklepu. Jeśli ktoś nie jest bardzo dobrze zaznajomiony w kwestiach informatycznych, to bez pomocy programisty może mieć problem, aby samodzielnie od podstaw stworzyć swój sklep na PrestaShop.

Część funkcjonalności jest płatna, ale jednocześnie istnieje duży ich wybór i dostępność, dzięki chociażby oficjalnemu sklepowi – Addons PrestaShop. Z drugiej jednak najczęściej za moduł zapłacimy i tak znacznie mniej, niż za zlecenie deweloperowi napisania specjalnie dla nas odpowiedniej funkcji. Poza tym, jak wspomniałem wcześniej, większość wbudowanych i darmowych funkcjonalności PrestaShop swobodnie wystarcza do prowadzenia typowego sklepu.

Podsumowując, PrestaShop jest bardzo dobrym wyborem, zarówno dla początkujących sprzedawców, którzy stopniowo mogą dzięki niemu rozbudowywać i rozwijać swój sklep internetowy, jak i dla tych którzy szukają bardziej zaawansowanego narzędzia sprzedażowego. Łatwość obsługi docenią ci którzy przechodzą z innych platform takich jak np. Magento, a wszyscy inwestorzy uznają łatwość obsługi i szeroki zasięg rozbudowanych narzędzi marketingowo-sprzedażowych.

    Zapisz się do naszej Poradni PrestaShop

    Co tydzień dawka solidnej wiedzy o marketingu, e-commerce i PrestaShop.

    Poczytaj też