Aktualizacja PrestaShop do wersji 1.7: konieczna czy opcjonalna?
Aktualizować sklep czy pozostać przy obecnej wersji PrestaShop? Warto to dobrze rozważyć zanim podejmiesz decyzję o tej inwestycji.
Aktualizacja PrestaShop do wersji 1.7 to temat, który wciąż powraca w naszej Poradni. To także jeden z problemów systematycznie zgłaszanych nam przez właścicieli sklepów internetowych.
Ostatnio rozmawiamy o nim w Jash’u tym częściej, ponieważ nieuchronnie zbliża się koniec wsparcia dla linii 1.6*, zapowiadany przez PrestaShop na październik 2018 roku. Ostatecznie termin ten wyznaczono na czerwiec 2019. Co to oznacza dla właścicieli sklepów opartych na PrestaShop 1.6?
PrestaShop – historia w pigułce
Zanim odpowiem na to pytanie, ważne jest krótkie wyjaśnienie. Linia 1.6 istnieje od końca 2013 roku. Przez pierwsze 3 lata przechodziła istotne przeobrażenia i dynamiczny rozwój, by pod koniec 2016 roku ustąpić miejsca PrestaShop 1.7. Od listopada 2016 roku mogliśmy zobaczyć coraz to nowsze wersje w ramach linii 1.6 (aż do 1.6.1.20 w czerwcu 2018 r.). Zmiany, jakich PrestaShop w nich dokonywał na przestrzeni ostatniego 1,5 roku, wiązały się głównie z naprawą drobnych błędów, nie zaś rozwojem nowych funkcji. Tak też będzie do najbliższego października – PrestaShop wyda jeszcze kilka ulepszonych i poprawionych wersji linii 1.6, po czym przestanie to robić i skupi się całkowicie na rozwoju PrestaShop 1.7.
Aktualizacja PrestaShop do wersji 1.7 – warto czy nie
Właściciele sklepów staną (a często już stoją) przed dylematem: aktualizować sklep do 1.7 czy pozostać przy PrestaShop 1.6? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. I dobrze, ponieważ przejście do 1.7 to kosztowna inwestycja, która de facto oznacza postawienie nowego sklepu, więc warto dobrze rozważyć, czy naprawdę jej potrzebujesz. Co warto zauważyć, współpracujemy ze sklepami, które z powodzeniem działają na PrestaShop 1.5 i osiągają imponującą sprzedaż. Wśród argumentów za aktualizacją, które słyszą, często pada argument bezpieczeństwa. Jak jednak pisaliśmy w artykule “Samodzielnie czy zlecić profesjonalistom – aktualizacja PrestaShop” – aktualizowanie PrestaShop do najnowszej wersji nie ma tak dużego wpływu na bezpieczeństwo, jak w przypadku innych CMS o ogólnym przeznaczeniu (na przykład WordPress).
Kiedy zatem aktualizować? Istnieje kilka przesłanek, które na pewno przemówią za potrzebą update’u PrestaShopa. Jeśli Twój sklep (postawiony na jednej z wersji 1.6 lub starszej):
- nie dostosowuje się do urządzeń mobilnych,nie odzwierciedla tempa rozwoju Twojej marki,
- pociąga za sobą wysokie koszty wdrożenia nowych funkcji, które z kolei są niedrogo dostępne dla wersji 1.7,
- zaczyna odstawać od konkurencji pod względem intuicyjności, funkcji czy łatwości nawigacji.
Wówczas tak, doradzamy aktualizację. Jeśli natomiast Twój sklep wciąż jest przyjazny dla użytkowników, rozwijasz go o nowe funkcje i nie ma żadnych konkretnych przesłanek, które przemawiałyby za potrzebą aktualizacji – proponujemy wstrzymać się z nią i zaczekać na właściwy moment.
Jeśli natomiast masz wątpliwości, czy aktualizować sklep, czy też pozostać przy dotychczasowej wersji PrestaShop, zacznij od zadania sobie pytania:
Co zyskasz dzięki aktualizacji? Co ona wniesie do dotychczasowego sklepu, czego nie można osiągnąć przy obecnej wersji oprogramowania?
Warto pamiętać, że upgrade PrestaShop pomiędzy liniami to w rzeczywistości postawienie nowego sklepu, nowe wdrożenie. PrestaShop 1.7 posiada inną architekturę, częściowo opartą na nowym rozwiązaniu technologicznym (Framework Symfony). Sprawia to, że prosta aktualizacja nie jest możliwa, ponieważ zarówno kod, jak i sama struktura szablonu graficznego jest zupełnie inna. Oznacza to potrzebę nowej szaty graficznej i nowych modułów, które będą technologicznie dostosowane do 1.7.
Zobacz również: PrestaShop 1.6 czy 1.7 – porównanie 8 kluczowych funkcji
Pracę zaczynamy zatem od zbudowania lub zakupienia gotowego szablonu przygotowanego pod PrestaShop 1.7. Po jego wdrożeniu wykonujemy migrację danych. Jeśli posiadasz umiejętności, które pozwolą Ci wykonać te zadania samodzielnie, wówczas możemy polecić moduł MigrationPro. Umożliwi on przeniesienie danych (produktów, klientów wraz z hasłami, zamówień i wielu innych) ze sklepu starego do nowego. Pamiętaj o tym, by wcześniej wykonać kopię sklepu, ale także o tym, że migracja danych – nawet przy pomocy gotowego modułu – jest procesem skomplikowanym i nie zalecamy jej wykonywania bez specjalistycznej wiedzy.
*Posługuję się słowem “linia”, ponieważ słowo “wersja” rezerwuję dla kolejnych instancji, które zostały wydane w obrębie linii 1.6 czy 1.7 (np. dla 1.6.1.20).
__________________
Zauważyłeś, że w Twoim sklepie pojawiły się błędy? Planujesz zaktualizować PrestaShop lub zainstalować nowe moduły? Chcesz, żeby Twój sklep działał szybciej? Skorzystaj z naszego wsparcia technicznego.